„Всичко се бои от времето, а времето от пирамидите“

Започвам поредицата си с блог постове за всички вълнуващи и мистични места, които посетих с Ekvator.bg в Египет с разказа ми за Кайро и разбира се най-впечатляващото нещо там – Пирамидите.
Градът със своето 22 милионно население днес е най-големият, не само в Египет, но и в цяла Африка. В исторически план на негово място са съществували 9 града, които в последствие се обединяват, за да се обособи Кайро в днешни дни, като съвременната столица на Египет. Към тези 9 града са включени Гиза, където се намират пирамидите и Хелиополис, който в продължение на много векове е бил център на най-развитите в света университети. Тези две бивши селища в момента са предградия на съвремениия град Кайро.
В различни периоди от историята различни градове са били столици на Египет, в зависимост от това дали е бил обединен или разделен на две. В Долен или Северен Египет столица е бил град Гуту, който се намира в сърцето на делтата на Нил. Короната на това царство е била червена, украсена с изображение на кобра. В Горен или Южен Египет столица е бил град Нехеп, който се е намирал между съвременните градове Луксор и Асуан. В това царство, царят е носил бяла корона с изображение на грифон, митологично същество, комбинация от орел и лъв. В Северен Египет за символ е приет папироса, а в Южен – лотуса и не случайно до ден днешен тези две растения са символите на Египет. Папироса за производство на хартия и лотусът за производство на парфюми.
Голяма част от площадите в града са строени по подобие на Рим и Париж и колониалните сгради рязко констрастират на фона на съвременните сдания. Има много паметници на ислямското изкуство и около 1000 джамии, цели райони, построени в ислямски стил. Съвременните квартали имат по-европейско излъчване, но като цяло Кайро е един огромен и занемарен град, в който истински ме впечатлиха само няколко неща. За щастие, точно те бяха подробно засегнати в програмата, която ми предложиха от Ekvator.bg. Това са Пирамидите, Сфинкса и Музеят в Кайро. Тези три забележителности са изключително впечатляващи и според мен е задължително да бъдат видяни поне веднъж в живота от всеки човек, който обича да пътува.
Пирамидите са една осъществена за мен мечта. Бленувах да ги видя на живо от дете и въпреки десетките филмчета, които бях изгледала за тях и високите очаквания, които имах, те ме впечатлиха зашеметяващо много. Честно да ви кажа, не знам дали има човек на тази Земя, който да не остане без думи, когато застане срещу Хеопсовата пирамида. Затварям очи и сега се пренасям отново там, а сърцето ми силно се вълнува от споменана за това истинско чудо. От усещането за нейното съвършенство и величие. От това, че застанала до нея се чувствах като миниатюрна прашинка.
Едва ли има човек, който да не знае, че Пирамидите в Гиза са последното от Седемте чудеса на света, което се е запазило до наши дни. В Египет е имало още едно от тях – Александрийския фар, но за съжаление той е разрушен. Пирамидите са на цели 4500 години, а през вековете са се родили много теории за тяхното построяване. Нито една не е доказана на 100%, но независимо от това в коя от тях всеки един от нас реши да върва, факт е, че пирамидите са там и съществуват.
Египтяните имат една поговорка, че „Всичко се бои от времето, а времето от пирамидите“
Основата на Хеопсовата пирамида е колкото 9 футболни игрища. Височината й преди е била 147 метра, в момента е 136,5, защото е останала без своя пирамидон – една малка пирамидка, която е била сложена отгоре и е изчезнала неясно как и при какви обстоятелства. Някой казват, че е била златна, други, че е била направена от планински кристал, а трети, че е имала особена връзка с Космоса. Така или иначе този пирамидон е безследно изчезнал и едно от най-популярните му изображения е на гърба на банкнотата от 1 долар. Самата Хеопсова пирамида е изградена от 2 300 000 гранитни блока, като най-леките са по 2 тона, а най-тежките – по 70. До края на 19 век, когато построяват Айфиеловата кула, тя е била най-високата сграда в световен мащаб.
В Египет в момента има запазени 118 пирамиди. Най-старата е тази на фараона Джосер и се намира на платото Сакара, в ляво от Гиза. Нито една от тези пирамиди обаче, независимо дали е строена в по-ранен или по-късен период, не е така съвършенна, като тези, които са в Гиза. Логично е защо тези, които са строени преди тях не са така съвършенни, но защо ако египтяните са усвоили технологията не става ясно защо другите след това са несавършенни. Въобще много са недоуменията около тези пирамиди. Но факт е че та са тук и аз успях да ги видя.
Едно от най-впечатляващите неща в Кайро за мен е Музеят, в който се пазят над 90 000 експоната. Там могат да се видят истински мумии на фараони и домашните им любимци, както и цялото златно съкровище от гробницата на Тутанкамон, всичките му саркофази и невероятно красивата маска, с която е бил погребан. За съжаление снимането в тези зали е забранено и не мога да ви покажа снимки, за да добиете представа за величието на тези артефакти. Този музей е малък за египтяните и техните съкровища, ето защо в момента се строи нов, огромен и модерен исторически музей, в непосредствена близост до Пирамидите, който ще посрещне първите си посетители в края на 2020 година.
Очаквайте и разказите ми за великолепния курорт Хургада, Райският остров, историческия Луксор, Долината на Кралете и невероятното Червено море.